3. ročník Setkání chrámových sborů a schol
Kostel Panny Marie Nanebevzaté Plzeň, 13.října 2001
1. Schola od Redemptoristů při kostele sv. Jana Nepomuckého v Plzni
Rok založení: 1985
Sbormistr: ing Antonín Švehla
Obsazení: 24 (7,8,5,3)
Účast:
Sbor založen z iniciativy Mons. Josefa Žáka. Sborem prošlo hlavně v dřívějších letech mnoho plzeňských vysokoškoláků (celkem hodně přes 100 lidí). Všestranný repertoár, množství různých akcí.
Zahraniční zájezdy (Vídeń, Bardějov). Letos zpívání v Mnichově při 50. výročí zahájení vysílání katolických bohoslužeb z radia Svobodná Evropa.
2. Schola od sv. Martina a Prokopa, Plzeň
Rok založení: 1990
Sbormistr: ing Michal Beránek
Obsazení: 14 (6,5,2,1)
Účast:
Historie:
Schola působí při Salesiánském středisku a později při farnosti od začátku obnoveného působení Salesiánu v Plzni po roce 1990. Charakter a zaměření je od počátku dán tím, že ve farnosti působí Salesiáni a proto i schola je složena především z mládeže. Tím je také dáno časté střídání členů scholy, většinou způsobené studijními povinnostmi, vojnou a civilní službou nebo v posledních letech mateřskou dovolenou. Ve vedení scholy se postupně vystřídal Pavel Kovář, Jan Mentl a od roku 1996 Michal Beránek.
Orientace, repertoir
Hudební orientace vychází z věkového složení (převážně lidé mezi 20÷30 lety) i charakteru místa, kde působíme. Jsme orientováni především na moderní, rytmické formy liturgické hudby. Neznamená to ale jen “přehrávání” písní z Hosany či jiných zpěvníků. Pokud zpíváme již zmíněné známé písně, pak je většinou upravujeme a aranžujeme pro sborový zpěv, a kromě toho (zvláště v posledních letech) hledáme inspiraci a repertoir také ve spirituálech a gospelech nebo písních z různých koutů světa, které mají společné to, že jsou určeny k oslavě Boží. Schola samozřejmě zpívá i “klasické” mešní písně, doprovází liturgii při různých významných příležitostech (Velikonoce, Vánoce) zpěvem žalmů a dalších liturgických zpěvů.
Složení
Počet členů je velice proměnlivý, ale většinou se pohybuje kolem 12÷15 lidí. Z toho nástrojová část je stabilně baskytara a kytara, rytmiku někdy posílí bicí, melodickou část druhá kytara nebo flétny. V hlasovém obsazení dominují spíše dívčí hlasy, soprány (4÷6), alty (2÷5). Basy jsou 2 a tenor 1.
Kdy a kde vystupujeme
Především při nedělní mši svaté v kostele sv. Martina a Prokopa v Plzni v Lobzích v 1000 a dalších liturgických příležitostech spojených s tímto kostelem. Dále většinou každý rok před Vánocemi u Branky, během roku ve stacionáři, v domově důchodců atd.. Letos jsme také např. účinkovali na hudebním festivalu v Klatovech. Právě různé přehlídky, festivaly či setkání považujeme za vhodné místo, kde je možné seznámit posluchače také s jinými formami křesťanské hudby, než které zpravidla znají.
Přidal frs
, leden 17 2009 20:23:19
| 0 Komentářů ·
5040 Přečteno ·
|
|