Hudební porozumění bez hranic
V roce 2006 oslovil otec biskup dirigenta Scholy u redemptoristů Antonína Švehlu s návrhem na účast sboru na českých kulturních dnech ve Freiburgu. Naše rozhodování bylo krátké a tak jsme na pozvání Ackermann Gemainde odjeli v květnu 2006 na třídenní návštěvu do Freiburgu, který se nachází v jihozápadním Německu poblíž francouzských a švýcarských hranic.
Ve Freiburgu jsme byli ubytováni v rodinách, takže brzy po příjezdu jsme již mohli zkoušet dorozumívací dovednosti.
Naši hostitelé pro nás připravili velice zajímavý program, v němž nechyběla prohlídka města s průvodcem, návštěva Münsteru, výlet do kláštera sv. Petra poblíž Freiburgu i přátelský večer v rezidenci Waldhof, kterou využívá Ackermann Gemainde k různým společenským akcím. Pracovní část naší návštěvy spočívala ve vystoupení Scholy v kostele sv. Barbary a v doprovodu nedělní bohoslužby ve freiburské katedrále společně se sborem Domkapelle.
Tři dny uběhly velmi rychle a při odjezdu jsme se s našimi novými přáteli loučili pozváním sboru Domkapelle do Plzně v roce 2007.
Po návratu jsme si sdělovali zážitky, které prožili členové scholy v jednotlivých rodinách. Vznikla tak pestrobarevná mozaika dokazující, že i přes určité jazykové bariéry se lze velmi dobře dorozumět, a tam kde se nedostávají slova, lze obtíže překlenout hudbou a zpěvem. To jsme si dokonale uvědomili během večera s českými, německými ale i moravskými, chodskými a slovenskými písničkami právě v rezidenci Waldhof.
A protože přátelé z Freiburgu naše pozvání přijali, ujala se Schola u redemptoristů úlohy hostitelů od 3. do 5. září 2007. V průběhu příprav jsme zjistili, že vytvoření třídenního programu a zajištění hladkého průběhu návštěvy není úplně jednoduché. Je nutno poděkovat především našemu dirigentu Antonínu Švehlovi a Bruno Rieforthovi za hlavní podíl na plánování celé akce.
Naši hosté byli ubytováni podle osvědčeného konceptu v rodinách a v průběhu pobytu v Plzni sbor Domkapelle navštívil katedrálu, věž, pivovar, plzeňské podzemí a Meditační zahradu. Dále byla sloužena společná mše sv. v kostele sv. Jana Nepomuckého v českém a německém jazyku následovaná krátkým koncertem.
Hudebním vyvrcholením byl koncert sboru Domkapelle v katedrále sv. Bartoloměje z děl převážně moderních autorů, několik skladeb pak bylo provedeno společně se Scholou u redemptoristů. Sbor Domkapelle byl založen v roce 1981, pravidelně doprovází nedělní bohoslužby v katedrále a často koncertuje jak doma, tak po celé Evropě a zámoří. Od roku 2003 je jeho vedoucím pan Boris Böhmann.
S díky jsme využili možnost strávit společné večery v prostorách biskupství. Na tomto místě patří poděkování pracovníkům biskupství, kteří nám pomohli především se zajištěním pohoštění během všech tří večerů. Stejně jako ve Freiburgu se i v Plzni zpívalo a zajímavě povídalo. Snad největším překvapením bylo, když freiburští z listu čtyřhlasně zazpívali sloku moravské písně k Panně Marii, vzápětí podobnou pohotovost předvedla schola při interpretaci sloky německé lidové písně.
A o tom, že se našim kamarádům s námi v Plzni líbilo, asi nejlépe svědčí fakt, že máme pozvání na další návštěvu Freiburgu. Věříme, že i v budoucnosti bude spolupráce a přátelství mezi oběma sbory pokračovat a tak se naplní úsloví, že hudba nezná hranic.
František Štván
Přidal admin
, duben 20 2008 14:17:05
| 0 Komentářů ·
5240 Přečteno ·
|
|