Schola v divadle
Přidal frs, Leden 05 2010 22:17:24
Fotky ze zkoušek a vystoupení jsou ve fotogalerii.

Schola v divadle
K účasti na tradičním vánočním koncertě v Divadle J. K. Tyla nás pozval pan Jan Rezek, člen orchestru DJKT a jeden z pilířů našeho orchestru u sv. Jana Nepomuckého. Jako obvykle jsme pozvání přijali nadšeně a bezstarostně.

Pak začaly zkoušky. Naštěstí byl program složen ze skladeb, které zpíváme už dlouho, kromě jedné novinky – rorátového zpěvu Anjel Gabriel, který jsme poprvé zpívali letos v říjnu na setkání sborů v Boru u Tachova. Nejprve byla čtvrteční zkouška s orchestrem složeným hlavně ze žáků základní umělecké školy, potom týden před koncertem tříhodinová zkouška v divadle, v den koncertu odpoledne hodinová generálka a potom už samotný koncert.

Při zkoušce týden před koncertem jsme hlavně určovali místo, kde budeme stát, abychom byli dobře slyšet – nebylo to jen tak to místo najít, protože nejsme žádní Alexandrovci a jeviště je překvapivě velké. Nakonec jsme stáli přímo u kraje jeviště vedle orchestru.

Na generálce se už nic moc nacvičit nedalo, ale vyzkoušeli jsme si, jak se budeme cítit při samotném koncertě. V tom svátečním černobílém oblečení vypadáme všichni nějak jinak. Při čekání na své vystoupení jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí organizace orchestru – čekali jsme ve zkušebně divadelního sboru a z amplionu jsme slyšeli pokyny organizátora koncertu, například „čertíci se připraví, čertíci připravit“ anebo „kde je sbor, jaktože se mi tam neobjevují, dojděte pro ně někdo“ – to bylo na nás. Ale všechno jsme v pohodě stihli, žádný viditelný ani slyšitelný průšvih se nestal a potlesk byl docela dlouhý. Při hodnocení koncertu jsme se shodli na tom, že ani nebyla tréma – v hledišti byla tma a tak nás neznervózňovaly pohledy posluchačů.

Jako průvodce koncertem vystupoval malý čertík – při generálce to vypadalo, že vlastně neumí ani moc mluvit, ale pak se ukázalo, že se zřejmě jenom nechtěl namáhat – při koncertě byl výborný.

Naše první vystoupení na prknech, která znamenají svět, jsme oslavili v pivnici Pub, kde jsme žádné vynikající výkony nepodávali, ale přece jen se nám na chvilku podařilo objevit se v seznamu nejvýkonnějších stolů.

Závěr: nová zkušenost, výborný zážitek, žádná ostuda.

Helena Štvánová